Ať už jste zapáleným fitness nadšencem nebo jen občasným sportovcem, kvalitní podložka na cvičení by měla být nedílnou součástí vaší výbavy. Citelně zvyšuje komfort při cvičení a nabízí řadu dalších výhod, které ovlivní kvalitu a efektivitu vašeho tréninku. Podívejte se s námi nejen na to, proč ji mít, ale také, jak ji správně vybrat.
Technické výhody podložky na cvičení
Na začátek pár ryze provozních a technických informací.
Cvičení přímo na podlaze nebo na veřejně dostupných podložkách v posilovnách je spoustě lidí prostě nepříjemné a popravdě i hygienicky nevhodné. Vlastní podložka na cvičení vám zajišťuje, že máte své osobní a čisté prostředí, které můžete po každém použití snadno umýt a udržovat v čistotě. A tím jsme naťukli další benefit, který podložky na cvičení přinášejí.
Pohodlí. Cvičení na tvrdé podlaze nemusí být jen nepříjemné, ale může být i bolestivé. Při pozicích zatěžujících klouby, křížovou kost nebo bederní páteř (typicky třeba sedy-lehy) je pak cvičení na tvrdém povrchu utrpením i bez zátěže ze cvičení.
Podložka na cvičení poskytuje měkkou vrstvu mezi vaším tělem a podlahou, což snižuje tlak a umožňuje vám soustředit se na provádění cviků správně. Potřebujete se soustředit na cvičení, ne rozjímat nad tím, jak uhnout bolesti. Nepatřičnou změnou pozice při cvičení nejen snížíte efektivitu cviku, ale navíc si můžete ublížit.
Jak vybrat tu správnou
Podložky na cvičení jsou dostupné v různých typech, které se liší materiálem, tloušťkou, rozměry a specifickými vlastnostmi. Bývají vyrobené z PVC, TPE (termoplastický elastomer) nebo přírodních materiálů, jako je kaučuk či juta, a nabízejí dobrý grip pro prevenci sklouznutí.
V praxi se tloušťka podložek na cvičení obvykle pohybuje od 3 mm do 6 mm, což poskytuje dostatečný komfort a zároveň dobrý kontakt s podlahou pro stabilní stání a vyvážené pozice. Náročnější nebo těžší sportovci, kteří potřebují extra ochranu kloubů, zase hledají tlustší fitness podložky, které mohou mít tloušťku až 1 cm nebo více. Tyto podložky jsou ideální pro cvičení aerobiku, HIIT tréninky nebo jakékoli aktivity, při kterých je zvýšený náraz na klouby.
Dalším důležitým aspektem výběru je rozměr podložky. Existují určité standardní rozměry, ale… To „ale“ je na místě, protože v prvé řadě by rozměry podložky měly odpovídat vaší postavě, tedy výšce a váze.
Standardní délka podložky na cvičení je kolem 180 cm, ale pro vyšší osoby mohou být vhodnější delší varianty, které mohou měřit až 200 cm nebo více, aby poskytovaly dostatek prostoru pro různé cviky. Šířka podložky se obvykle pohybuje mezi 60 a 80 cm, což by mělo stačit pro většinu cvičebních aktivit.
Podložku na každý sport, nebo jednu univerzální?
Podložky na cvičení jsou velmi univerzální a lze je použít pro široké spektrum aktivit – od jógy a pilates přes aerobik až po posilování a strečink. Začínáte? Pořiďte si univerzální podložku, na začátek bude stačit. Jak se budou vaše cvičební aktivity vyvíjet, prostě jen doplníte o podložku na tu či onu konkrétní činnost.
A výběr opravdu je. Můžete vybírat přímo podle sportovního zaměření, stejně tak dle různých tlouštěk, materiálů, velikostí a barev. Můžete si tak vybrat podložku, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám a preferencím. Některé podložky mají navíc šikovné vychytávky, jako jsou popruhy pro snadné nošení nebo poziční značky, které pomáhají se správným prováděním cviků.
S ohledem na nízkou cenu a dobrou skladovatelnost se nemusíte omezovat ani v jejich počtu. Když vám vyhovují dva tři druhy podle toho, na co je zrovna používáte, tak se toho držte. I při cvičení se přece můžete trochu rozmazlovat. A nejen při cvičení doma nebo v posilovně.
Jděte ven, vždyť příroda dá cvičení úplně jiný rozměr a podložka vás nijak obtěžovat nebude. Stejně tak si ji přibalte na dovolenou, přece nepřerušíte interval cvičení jen kvůli „technickým náležitostem“.
Zdroj foto: Prostock-studio / Shutterstock.com